Pierwszy autobus elektryczny już jeździ po Wrocławiu

Flotę wrocławskiego MPK zasilił pierwszy z 13 autobusów elektrycznych Mercedes-Benz e-Citaro G. Pojazd będzie  kursował na linii K. Inwestycja jest wynikiem umowy podpisanej w marcu ubiegłego roku z firmą EvoBus Polska, a jej łączny koszt to ponad 50 milionów złotych.

Miejski przewoźnik podpisał w marcu ubiegłego roku umowę z firmą EvoBus Polska na zakup łącznie 13 autobusów elektrycznych. Pierwszy z nich właśnie trafił do Wrocławia, kolejne pojawią się w naszym mieście do końca tego roku. W ramach ww. umowy MPK zakupiła i zainstalowała specjalny system ładowania pojazdów.

Przegubowy Mercedes eCitaro G to pojazd zasilany energią elektryczną. Dzięki nowoczesnemu i przestronnemu wnętrzu przeznaczony jest do przewozu 41 pasażerów na miejscach siedzących i 75 na stojąco. Pojazd jest w 100 proc. niskopodłogowy, co daje komfort i bezpieczeństwo podróży osobom o ograniczonej mobilności.

Zakup autobusów elektrycznych wymagał dostosowania infrastruktury. Na pętli przy ul. Kamieńskiego powstał punkt szybkiego ładowania, a na zajezdni przy ul. Obornickiej powstała służąca ładowaniu pojazdów bramownica.

– Autobusy elektryczne, które wyjadą na ulice Wrocławia wyposażone są w najnowocześniejszą technologię w zakresie baterii, które mają bardzo duży zasięg, ale jednocześnie umożliwiają dodatkowe ładowanie. Sprawia to, że z jednej strony mamy pojazd, który jest w stanie pokonać długie dystanse, a z drugiej strony nie jest konieczna duża inwestycja w infrastrukturę ładowania – tłumaczy Artur Konarski – prezes Daimler Buses Polska.  – Pojazdy te są też lżejsze, co za tym idzie ich nacisk na ulice jest mniejszy. Zainstalowane są w nich także specjalne systemy wspomagające pracę kierowcy – dodaje. 

Łączny koszt zakupu 13 autobusów elektrycznych oraz stworzenia infrastruktury do ładowania pojazdów to ponad 50 milionów zł. Zakup możliwy był dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Comments powered by CComment