Wakacyjne zmiany w komunikacji miejskiej

Od soboty 22 czerwca aż 12 linii tramwajowych zmieni trasy, a dwie zostaną zawieszone. Pojawi się jedna tramwajowa linia zastępcza i jedna autobusowa. 

Fot. wroclaw.pl

Duże zmiany spowodowane są remontami torowisk oraz otwarciem trasy przez ul. Pomorską i plac Staszica.

Torowcy zamkną część ul. Świdnickiej i Powstańców Śląskich. Wyremontują odcinek od ul. Piłsudskiego do Zaolziańskiej. Kolejny front robót otwierają na Kazimierza Wielkiego na wysokości skrzyżowania ul. Szewskiej i Widok. Tramwaje będą mogły jedynie przecinać ul. Kazimierza Wielkiego jadąc od strony pl. Teatralnego do Szewskiej oraz skręcać w Szewską z Kazimierza Wielkiego jadąc od strony placu Dominikańskiego.

Zamknięta zostanie również ul. Szczytnicka. Nie tylko dla tramwajów, ale również dla samochodów. Zmiany w kursowaniu tramwajów to również efekt dobrej wiadomości: skończył się wielki remont ul. Pomorskiej oraz pl. Staszica (a także niewielki remont na mostach Pomorskich) i od 22 czerwca wracają tam tramwaje.

Remont na Kazimierza Wielkiego zmienia trasy linii 3, 10, 11, 12, 13 i 18

Musimy zapomnieć o korzystaniu z przystanków „Świdnicka” i „Zamkowa”. Oznacza to zmiany dla linii 3, 10, 11, 12, 13 i 18.

Linie 3, 10, 12 i 13 jadąc od strony pl. Dominikańskiego, teraz skręcać będą w Szewską, pojadą Grodzką, Nowym Światem i św. Mikołaja do pl. Jana Pawła II. 

W przeciwnym kierunku tramwaje z pl. Jana Pawła II dojadą do Kazimierza Wielkiego na przystanek „Rynek”, następnie skręcą w Krupniczą, Podwalem dojadą do Świdnickiej, przez pl. Teatralny do Piotra Skargi i dojadą do przystanku "Galeria Dominikańska". Dodatkowo linia 12 zmienia trasę na odcinku Sępolno - pl. Społecznym (szczegóły w ramce poniżej) 

Linie 11 i 18 poprowadzone zostaną innymi trasami. 

Remont na Powstańców Śląskich. Zmienione trasy linii 6, 7, 14 i 17

Przez całą ulicę Powstańców Śląskich kursować będzie autobus 702. Tramwaje będą miały do dyspozycji jedynie odcinek od Kleciny do Hallera. Korzystać z niego będzie linia 17, która ominie remont jeżdżąc przez Hallera i Grabiszyńską. Gdy dotrze do Piłsudskiego, dojedzie do dworca głównego i dalej pojedzie Kołłątaja. Od Piotra Skargi jeździć będzie dotychczasową trasą.

o pętli Klecina wydłużona będzie linia 14, która wypełni lukę po skróconej linii 7. Tramwaje 6 i 7 zostaną bowiem pozbawione jednej pętli, można powiedzieć, że będą „zawracać” w centrum miasta. „Szóstka” z pl. Bema dojedzie na Dominikański, później Kazimierza do Szewskiej i przez mosty Uniwersyteckie przez Drobnera wróci na pl. Bema i będzie kontynuować kurs na Kromera.

„Siódemka” zrobi przez historyczne centrum miasta większe „kółko”. Zjeżdżając z mostów Uniwersyteckich pojedzie Nowym Światem, Kazimierza, Krupniczą, Sądową, Piłsudskiego, Kołłątaja, przez pl. Teatralny do Szewskiej, którą wróci na mosty Uniwersyteckie i Poświętne.

Linie zastępcze 72 i 702

Od soboty 22 czerwca przestają kursować linie nr 2 i 20. Zamiast nich jeździć będzie 72. Z Leśnicy do Piłsudskiego jeździć będzie śladem „dwudziestki”, a od Piłsudskiego na Biskupin po trasie „dwójki” (omijając mostem Grunwaldzkim zamkniętą Szczytnicką).

Zamknięta Szczytnicka – tramwaje mostem Grunwaldzkim

Korekty tras związane z remontem na Szczytnickiej wydają się niewielkie. Linia 10 i 72 (która w tej części miasta zastępuje „dwójkę”) jeździć będą z Biskupina i z ronda Reagana przez most Grunwaldzki do „Galerii Dominikańskiej”. Ominą w ten sposób Szczytnicką, Wyszyńskiego i most Pokoju.

Powrót tramwajów na Pomorską - zmiany dla linii 14, 15 i 16

Z wyremontowanej trasy od 22 czerwca korzystać będą tramwaje linii 14, które wrócą do Osobowic (podczas remontu Pomorskiej jeździły do pl. Powstańców Wielkopolskich). Linia 15 w drodze na Poświętne z Dubois skręcać będzie w Pomorską, czyli będzie jeździć „jak dawniej”. Linia 16 od momentu reaktywacji 3 września 2023 roku nie miała okazji jeździć swoją docelową trasą. Od soboty zacznie. Będzie dojeżdżać do Osobowice. Z pl. Powstańców Wielkopolskich na most Osobowicki pojedzie przez wyremontowany pl. Staszica.

Comments powered by CComment